image_pdfPDF Görüntüle

RÜYAYA DAİR

 

    Rüya çaresizliğin duası hayat ise çaresizliğin gerçeğidir. Rüya hayat cümlesinde özne olmaktır bazen. Eylemi yapan ve yine eylemden etkilenen tek başına bir özne. Yüklem olmaktır bazen ,hüküm vermektir yaşama dair. Bazen sıfat ,bazen edat  ama rüya her zaman ünlemdir. Haykırmak ,sevinmek ,ağlamak ve her daim umut içinde olmak için hayat cümlesinin ünlemidir rüya. Rüyayı yorumlamak ise insanlığın ilk zamanlarından beri her zaman üç nokta olmuştur. Bu üç noktayı bazen kendimiz ,bazen başkası okur. Rüya eğer olsaydı sade bir cümle ,sonuna eklenecek tek işaret üç nokta olurdu böylece. Bir nokta sondur ,iki nokta açıklanmalıdır, üç nokta ise rüyanın kendisidir ve yorumlanmalıdır.

    Rüya madde ve mana aleminin derinliğinde informal  iz düşümlere şekil vermeye çalışmak gibidir. Ressam olmaktır kimi zaman hayat tablosunu renklendirmek için ;Yusuf olmaktır Yakup hazretinin  göz yaşlarında ; Ferhat olmaktır kimi zaman , Şirin’in hüsnü cemaline ermek için ;Kerem olmaktır kül kül savrulmaktır, Aslı’nın Ateşinde .;Leyla Leyla ağlamak ve Mecnun Mecnun dolaşmaktır başka gönüllerden ırak; Sade kendi gönlü ile kavuşmaktır yarene ve yaşamaktır yarenin yüreğinde.

    Her canlının rüyası vardır. Ana rahmindeki yavrunun rüyası aslında hiç çıkmamaktır cennet bahçesinden ,çiçeğin rüyası kat kat toprak altından çıkıp gülümsemektir güneşlere. Kuşun rüyası çırparken kanatlarını özgürlükten nasiplenmektir.  Mezarın rüyası yatak olmaktır ölüye ,ölünün rüyası ise mana aleminde kavuşmaktır yaradanına. Zamanın rüyası kıyamete erişmek ,dünyalık denilen yerde ne varsa öğütüp, toz edip savurmaktır bilinmeze.

    Rüya varlık aleminde hiç olmak ,hiçlik aleminde var olmaktır. Alemler arasındaki yolculuğa çıkmaktır kimi zaman ,yol varsa eğer görülecek bir şeyler her daim vardır. Hiçlik aleminin kapısında beklemek ve ben varım ,buradayım demektir aslında.

    Genç kızın rüyası vardır ,bembeyaz ve masum. Hastanın rüyası vardır ,umut renginde ve sade. Borçlunun rüyası vardır ,kara kalem ile hesaplanan nasip aleminde. Sabretmeyi nasihat eder bazen rüyalar, sabrın sınırları aslında o kadar keskindir ki ,küçük dokunuşlar kocaman yara açar biçarelerin ciğerinde. İşte o zaman rüya ekmek olur ,aş olur ,şifa olur, umut olur.

    Yalnızlık girdabının fırtınaya dönen yüzüdür rüya .İnsanız ,bedenimiz tek lakin ruhlar müşterek. Yalnız olmadığımızın idrakine dair işaretler vardır aslında rüyalarda. Ne kadar kıymettar olduğumuza dair fersah fersah yol almaktır hayat denen bu yolda.

    Kısacası rüya yaşamaktır, yaşayandan mütevellit var olan ve daha sırrı tam olarak bilinmeyen muhteşemliktir.

    Rüyalarınızdaki güzellikleri yaşamanız dileğiyle …

 

                                                                                                                  ruyaevi.net

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz Kabul Et Devamını Oku