Anasayfa » TAKDİM-İ MUABBİR » RÜYALARLA İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

RÜYALARLA İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

tarafından admin
rüyalar hakkında bilgiler
image_pdfPDF Görüntüle

Rüya her canlı için var olan bir olgudur. Herkes rüya görür. Bilim dünyası rüyanın beyinde nasıl şekillendiğini hala araştırmaktadır. Bizde şimdi rüyalar ile ilgili enteresan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Rüyaların süresi ortalama 5-20 dakika arasındadır.

 Uyandıktan 5 dakika sonra  görmüş olduğumuz  rüyanın yarısını unuturuz.   10 dakikada ise  rüyalarımızın %90’ını unuturuz

Rüyalar bazı bilim adamlarına yol göstermiştir.  James Watson, ve dikiş makinesinin mucidi Elias Howe bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Rüyalar bazen devlet başkanlarının politikalarına yön vermiştir. Mısır firavunlarından III. Amonhutep gördüğü rüyadan çok etkilenmiş ve Hz. Yusuf’un teviline istinaden buğday siloları inşa ettirmiştir

.

Rüyaları kontrol altına almak mümkündür.

Hayvanlarda rüya görürler. Farklı hayvanlar üzerinde  yapılan deneyler, hayvanların uyurken , insanlarla aynı beyin dalgalarını yaydıklarını göstermiştir. Evinizde beslediğiniz hayvan dostlarınızın uyurken hareketlerini gözlemlerseniz bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Rüyaların öğrenmeyi kolaylaştırıcı etkileri vardır.

Rüyada yeni yüz görmeyiz. Rüyalarda  tanıdıklarımızı görürüz.  Rüyamıza giren her yüz mutlaka bir yerde görmüş olduğumuz bir yüzdür. Gördüğümüz objeler ile şekillenir. (Ruhlar Aleminden Dünya Hayatına kadar olan süreç)

Rüya esnasında vücudumuz geçici felç olur.  Beynimiz  Gece uykusunda 90-120 dakika arası devam  eden REM evresinde   rüyamızda gördüğümüz hareketleri fiziksel olarak yapmamızı engellemek için  bedenimizi geçici olarak felç durumuna sokar.

Bebekler rüya görmezler. Nörobilimcilere göre bebekler ancak 4-5 yaşlarına geldiklerinde rüya görmeye başlarlar.

Görme engellilerde rüya görür. Doğuştan görme engelli olanlar daha çok tat, dokunma, koku duyularını içeren rüyalar görür. Sonradan görme engelli olanlar ise   beyinde var olan sembol kodları kadarını görürler.

Bazı insanlar siyah beyaz rüya görürler.

Rüyalar sırasında bilinçaltımız devreye girer  . Bu yüzden rüyada görülen ile gerçekte olan çok farklı olur

 Bir gecede görülen en fazla rüya sayısı 2 ile 8 arasında değişir

Rüyalar dış ortamlardan etkilenir Örneğin  uyurken dışarda davul zurna çalınıyor olsa rüyanızda  kendinizi düğünde zannedebilirsiniz.

Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70’ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir.

İnsanların yaklaşık %38 lik bir bölümü rüyalarının en az bir kere çıktığını ifade ediyor. Rüyaların gelecekten haber verdiğine inananların oranı %68 ‘dir
Rüyada horladığınızı görebilirsiniz ancak ,horlarken rüya göremezsiniz
Negatif rüyalar daha fazla görülür. Korku ve endişe duygulu rüyalar ,rahatlatıcı rüyalardan daha fazla görülür.

You may also like

Yorum Bırakın

Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz Kabul Et Devamını Oku